LETA 20. oktobris 2004 08:19

Eiropas Savienības valstu vides un veselības aizsardzības ministru asinīs atrastas 55 potenciāli bīstamas vielas, kas ietilpst dažādu sadzīvē lietojamu izstrādājumu sastāvā, otrdien paziņoja Pasaules Dabas fonds, atsaucoties uz jūnijā veikta pētījuma datiem.

Šīs vielas atrodamas lietās, ar ko cilvēki saskaras ikdienā, piemēram, parfimērijas izstrādājumos, pesticīdos, nepiedegošajās pannās vai tauku necaurlaidīgajos picu iesaiņojumos un nedegoša materiāla dīvāniņos. Dažas no šīm vielām aizliegtas jau pirms vairākiem gadiem, tomēr joprojām tiek izmantotas rūpniecībā.

Pētījuma gaitā asins analīzes veiktas četrpadsmit ministriem no Kipras, Čehijas, Dānijas, Igaunijas, Somijas, Francijas, Ungārijas, Itālijas, Lietuvas, Slovākijas, Spānijas, Zviedrijas un Lielbritānijas. Caurmērā katram ministram asinīs atrastas 37 šādas vielas, bet vienam pētījuma dalībniekam – pat 43.

Kā uzsvēris Pasaules Dabas fonda pārstāvis Karls Vāgners, par šo vielu iedarbību uz veselību informācijas ir visai maz, bet zināms, ka tās uzkrājas organismā un var ietekmēt cilvēka hormonālo sistēmu.

Fonds veicis šādus pētījumus ar sabiedrībā plaši pazīstamiem cilvēkiem, lai pievērstu lielāku uzmanību prasībai pieņemt Eiropas Savienībā stingrāku likumdošanu attiecībā uz ķimikāliju testēšanu. Konkrēti, WWF vēlas apliecināt atbalstu ES likumprojektam par ķimikāliju reģistrāciju, novērtēšanu un autorizēšanu (REACH), kurā ietverta prasība testēt un licenzēt tūkstošiem ķimikāliju, kas Eiropā tiek plaši lietotas.

“Lai gan par 86 procentiem no 2500 dažādām plaši lietotām ķimikālijām trūkst pietiekami plašas atklātībai pieejamas informācijas, kas ļautu novērtēt šīs vielas no drošības viedokļa, pētījumi aizvien lielākā mērā apliecina, ka tās var izraisīt ļaundabīgos audzējus, alerģijas, problēmas reproduktīvajā sistēmā un traucējumus bērnu attīstībā,” norādīts fonda pētījumā.

Savukārt ES ķīmiskās rūpniecības pārstāvji likumprojektu REACH kritizējuši, paziņojot, ka šīs prasības radīs pārliecīgu un, iespējams, pat kritisku slodzi nozarei.

Līdzīgs pētījums, kura iniciatoru vidū bija arī Pasaules Dabas fonds, nesen tika veikts arī ar Eiroparlamenta deputātiem 39 deputātu asinīs tika atklāti kopumā 76 toksīni, ieskaitot tādas vielas, kuru lietošana aizliegta jau vairāk nekā divdesmit gadus.

Lai gan šādu pētījumu nevar uzskatīt par reprezentatīvu, tomēr, kā toreiz norādīja WWF eksperti, visai līdzīga asins aina varētu būt lielākajai daļai eiropiešu, jo deputātu dzīvesveids ne ar ko īpašu neatšķiras.

Pēc pētījuma publiskošanas trīs Eiroparlamenta “zaļo” deputāti aicināja paātrināt likumdošanas reformu, brīdinot, ka citādi cilvēkiem draud iespēja pārvērsties “bīstamo atkritumu glabātavās”.