Tendence atteikties no veselībai kaitīgās sadzīves ķīmijas un pāriet uz dabiskiem, videi un veselībai draudzīgiem līdzekļiem ir mūsdienīga. Kā pēc iespējas harmoniskāk dzīvot, saudzējot pašiem sevi un vidi, ir jautājums, kas jāuzdod, domājot arī par tik dabisku un absolūti nepieciešamu lietu kā tualete. Mūsdienīga var būt arī sausā tualete.
Nabadzība vai ekoloģija?
Sausā tualete nav vienlīdzības zīme nabadzībai, jo mājiņu var padarīt estētisku un smakas var novērst. Daudziem šķiet, ka vienkāršāk dabiskās vajadzības būtu noskalot un aizmirst, bet vai ērtības ir saskaņā ar dabu? Kas notiek tālāk ar šo atšķaidīto masu?
Pasaulē daudzi izglītoti cilvēki jautājumu par sausajām jeb ekoloģiskajām tualetēm mēģina aktualizēt. Asociācijas Lauku ceļotājs Eiropas Komisijas Life programmas vides konsultante Sandra Urtāne stāsta, ka vislabāko pieredzi un padomus iespējams iegūt no Ziemeļvalstu kaimiņiem, kuri šo tēmu risina jau gadus piecdesmit. Pirms gada Somijas pilsētā Tamperē tika rīkota pirmā starptautiskā konference par sausajām tualetēm Dry Toilets 2003.
Skandināvi cenšas veicināt izpratni par to, ka cilvēka izkārnījumi nav nekas nedabisks. Labāk tos ar nelielu piepūli pārvērst videi pieņemamā veidā, nevis pavirši novadīt ūdeņos. Vasaras mājās un vasarnīcās ierīkotās sausās tualetes likušas uz šo izaicinājumu skatīties ar izdomu un veidot racionālu iznākumu — visbiežāk kompostu, kuru veiksmīgi izmanto augsnes auglības celšanai.
S.Urtāne uzsver, ka pareizi aprīkota un uz ekoloģiskiem principiem veidota sausā tualete ir viens no rādītājiem mūsu attieksmei pret nākotni. Katru reizi ūdens tualetē tiek izmantoti vismaz 6 litri dzerama ūdens, padomju laika tvertnes patērē pat līdz 12 litriem.
Biotualetes.
Sauso tualeti var meistarot pats, var iegādāties biotualešu podus, virsmas un tvertnes jau rūpnieciski veidotas. Latvijā piedāvājums ir diezgan skops, bet, izmantojot internetu, šādu produktu var pasūtīt no kaimiņvalstīm. Ja sauso tualeti būvē pats, tad vislabāk to būvēt mazliet augstāk par zemes līmeni, jo tā būs vieglāk izņemt gatavo kompostu. Optimālas sausās tualetes izbūvei būs nepieciešama hermētiska tvertne, sēžamdaļa ar vāku, ventilācijas caurule un jumtiņš ventilācijas caurulei, kā arī caurule un atsevišķa, apmēram 25 l liela tvertne urīna savākšanai.
Tualetē parasti tiek paredzēta vieta ari kūdras vai skaidu tvertnei. Kūdra, skaidas vai papīrs palīdz veidoties kompostam. Namiņā parasti novieto ari nelielu ūdens rezervuāru un ziepes roku mazgāšanai.
Komposts.
Ja jūsmājās jau ir sausā tualete, bet tās klātbūtne traucē ar smaku un neestētisko iekšējo izskatu, mēģiniet situāciju uzlabot ar dabiskajām baktērijām. Neatkarīgi no tehnoloģiskā risinājuma parasti izkārnījumu masa jāpārvērš kompostā, tātad — videi draudzīgā veidā, kuru var lietot ogu krūmu, augļu koku vai zāliena mēslošanai. Šim mērķim izmanto dažādas dabiskās baktērijas. Galvenais, ar ko jātiek galā, kompostējot izkārnījumus, ir patogēnie mikroorganismi. Gaisā, ūdenī un augsnē nonākušie patogēnie mikroorganismi var izraisīt visdažādākās slimības. Tikai augsta temperatūra — vismaz 60°C — iznīcina šos mikroorganismus un veido videi un cilvēkam nekaitīgu kompostu. Komposts neveidojas dienas laikā. Baktērijas šo procesu paātrina, bet kompostu iesaka izturēt vismaz gadu.
Lai atvieglotu komposta veidošanu un mazinātu smaku, sausajās tualetēs urīnu un fekālijas iesaka atšķirt. Tualete, kas darbojas pēc separācijas principa, veidota tā, lai urīns un fekālijas nokļūtu atsevišķos nodalījumos. Fekālijas var apkaisīt ar zāģu skaidām, kūdru vai sasmalcinātu papīru. Tas nodrošina tualetes tvertni sausu un tīkamāku acij. Pievienotās dabiskās baktērijas gādās par nepatīkamās smakas izzušanu.
Bioloģiskie sanitārie līdzekļi.
Bioloģisko līdzekļu sausajām tualetēm sastāvā izmantoti tikai dabiskie mikroorganismi, tāpēc tā ir kvalitatīva alternatīva ķīmijai.
SIA Ubervilla ražo bioloģisko atsārņošanas līdzekli Primus-A. Līdzeklis samazina fekāliju sākotnējo masu un likvidē smaku. Biodezodorants Primus paredzēts smirdošo molekulu iznīcināšanai. Tā sastāvā ir enzīmi, kuri pēc izsmidzināšanas vēl ilgstoši iedarbojas uz smaku izraisošām organiskām vielām un sadala tās.